Sevgili Öğrenciler ve Değerli ziyaretçiler,

Bölümümüzün web sayfasına hoş geldiniz.

Hızlı gelişen bir bölge üniversitesi yapısı içinde, 2008-2009 akademik yılında lisans ve lisansüstü eğitim faaliyetlerine başlayan bölümümüz de bu hızlı gelişmeye fazlasıyla ayak uydurmuş ve kısa sürede güçlü bir akademik kadroya ve temel altyapı olanaklarına sahip olmayı başarmıştır. Temel yaklaşımımız, uluslararası düzeyde nitelikli eğitim verebilmektir. Öğrencilerimizin,  alanında ürün, sistem veya süreç tasarımları yapabilen, gelişime açık, analitik düşünme yeteneğine sahip, takım çalışmasına yatkın, meslek etiği bilinci ve sorumluluğuna sahip tekstil mühendisleri olarak yetiştirilmek eğitim öğretim programımızın başlıca amacıdır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye’de tekstil mühendisliği veren diğer bölümlerden en önemli farkımız Sektör Tümleşik Eğitim Modeli’dir. Uygulamalı eğitimin ne denli önemli olduğunun bilincinde olan Namık Kemal Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, 2011-2012 akademik yılından itibaren, son sınıf lisans öğrencilerinin,  haftada 3 iş günü uygulamalı eğitim kapsamında sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinde fiili olarak çalışmalarını sağlamaktadır. Bu model sayesinde teorik bilgilerini pekiştirme ve iş yaşamı ile mezuniyet öncesinde yakından tanışma fırsatı bulan öğrencilerimizin sektöre uyum sağlama ve iş bulma sorunları da en aza indirilmektedir. Bulunduğumuz coğrafyada 4 Organize Sanayii Bölgesi ile 1 Avrupa Serbest Bölgesi'nde tekstil alanında faaliyet gösteren yüzlerce sanayi kuruluşunun yer alması bu uygulamanın başarılı olmasını sağlayan en büyük avantajlarımızdan birisidir.

Bölümümüz, Erasmus programı kapsamında Avrupa'nın farklı Üniversiteleri ile imzalamış olduğu ikili anlaşmaları ile öğrencilerinin eğitimlerinin bir dönemini yurtdışında yapmasını teşvik etmektedir. Bu kapsamda bölüm öğretim elemanları da öğretim verme amaçlı değişim programlarına katılmakta ve de bölümüze yabancı üniversitelerden ziyaretçiler gelmektedir.

Lisans eğitimi dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren bölümümüzde sizleri de aramızda görmek arzusuyla hepinize hedeflerinizde başarılar diliyor, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü, akademik faaliyetlerin yanı sıra bölgemizdeki önemli sanayi kuruluşları  ile çeşitli düzeylerdeki ar-ge, araştırma ve inovasyon projeleri çerçevesinde iş birlikleri yapmaktadır. Bu işbirliğinin kapsam ve düzeyi de her geçen gün genişlemektedir.  Bu noktada tüm sanayi ve kamu kurumları ile ortak çalışmalar yapmak, bilim ve endüstriyel alanda değer yaratmak da bölümümüzün hedefleri arasındadır.

Sayfamızı ilk kez ziyaret edenler sol tarafta yer alan başlıklardan merak ettiği konular hakkında ayrıntılı bilgileri alabilirler. Bunun yanı sıra sizleri ilgilendiren çeşitli olay ve konularla ilgili olarak haberler ve duyurular başlıklarını dikkatlice takip etmenizi öneririz.

Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Ziya ÖZEK

zozek@nku.edu.tr

Duyurular Arşiv
Boyama Teknolojisi I ve Tekstil Kimyası Uygulama Sınavları 2017-12-13

... Ayrıntılar için tıklayınız...


Mazeret sınavı tarihleri 2017-12-07

... Ayrıntılar için tıklayınız...


Lisans SınavTarihleri 2017-12-07

... Ayrıntılar için tıklayınız...


Lisansüstü ders Programı 2017-08-22

... Ayrıntılar için tıklayınız...